6. 12. 2016

Na bronzovou neděli bronz z Medvode

Letos nám po celý rok dělali velkou radost Tomáš s Vojtem v kategorii U 13. Poprve se dostali na turnaj GP A, vyhráli na jaře GP B v deblu a Tomáš se dostal na M ČR v Českém Krumlově. Během roku se kluci drali žebříčkem ČBaS vzhůru a chybělo kousíček štěstíčka, aby si oba vybojovali přímý postup v deblu na M ČR, kam jel pouze Tom v singlu a mixu. Odměnou byla pro oba účast ve velkém mezinárodním turnaji FZ Forza Cup 2016 ve Slovinském Medvode kousíček od Ljublaně. Turnaje se zúčastnili hráči a hráčky z celkem 16 zemí Evropy a Asie a my jsme byli jediní zástupci ČR.

Už pátečního odpoledne se rozehrál v hale v Medvode turnaj celkem ve čtyřech věkových kategoriích. U 11 – U 17, přičemž pilířem celého turnaje bylo klání U 17, které je započítáno do Evropské tour pro tuto kategorii. V námi prioritní kategorii U 13 se hráli singly a debly. Sigl v 11 ti skupinách po čtyřech s postupem vítěze do play off. Debl na vražedný KO systém přímo v pavouku. Naši kluci se dostali do skupiny A (Tomáš) a J (Vojta). Takže první a poslední skupina. Těžko jsme hledali reálné odhady na postup. V podstatě jsme nikoho neznali a čerpali jsme pouze z národních žebříčků. Kluci na tom byli podobně. K favoritům jejich skupin patřili národní trojky. U Toma Slovinská a u Vojty Řecká. Jako první šel do hry Tomáš a měl silného soupeře v podobě Slovinské sedmičky. Kluci se tahali o každý míček a Tomáš se srovnával s prostředím, které neznal i s herním stylem soupeře, který byl dosti rychlý a agresivní. Každá ztráta koncentrace stála hned Toma body. Nakonec se radoval ve třech setech. Vojta se rozehřál také na domácím hráči, kterého přehrál 2:0. Takže po prvním dnu jsme měli 100% bilanci a kluci i tatínci serfovali po netu a hledali info o dalších soupeřích. V sobotu na kluky čekali hned právě ty rozhodující zápasy. Prvně šel do hry opět Tomáš a proti němu Slovinský favorit Mark Koroša. Tomovi bohužel nic nevycházelo a i když soupeř byl hratelný, až příliš chyb našeho hráče přispěl k jeho prohře 0:2. Skóre jednotlivých setů bylo pro Toma až příliš kruté. No a Vojta zatím okukoval při rozehrávce tu svojí trojku. Z Řecka. Po zápase jsme se dozvěděli, že Eftimios Koutsouris tak nějak přijel do Medvode minimálně pro semifinále. A hned od prvních míčku měl nad Vojtem navrch. O půlce setu jsme Vojtu dostali na zem, kdy hlavně on sám musel zjistit, že soupeř je hratelný. Řecký náskok z úvodu setu se však už dohnat nedal, ale už aspoň Vojta věděl, jak na něj. Navíc přestal kazit a míčky létali dle jeho vůle a směr byl přímo ideální. To se projevilo hned v druhém setu, který Vojta opanoval a jen pár zbytečných chybiček přispělo ke kosmetické úpravě skóre ze strany řeckého hráče. Trošku jsme měli obavu o třetí set, protože víme co se děje s Vojtem, když vede. Palec nahoru a mega pochvala za to, jak se s klíčovým setem náš borec porval. Celou dobu měl hru pod kontrolou a jak to už bývá v této kategorii, jeho soupeř začal dělat pod Vojtovým tlakem množství chyb a vítězství bylo naše. Ještě jsme jej potřebovali potvrdit v posledním zápase ve skupině, proti domácímu borci. Víme, že někdy ten poslední krok bývá nejtěžší, ale i tento zápas Vojta zvládl a byl vítězem skupiny J. Tomáš se dostal ještě do hry v posledním zápase skupiny a nakonec se souběžně hraný druhý zápas jeho skupiny začal motat tak, že měl šanci na postup. Tomáš tentokrát nepřipustil žádné komplikace a vyhrál 2:0. Druhý zápas skupiny nakonec favorit Koruša otočil a šel do play off ze skupiny A on. Vojta čekal na svého soupeře do osmifinále a los mu přidělil pozdějšího jednoznačného vítěze Armina Sarosiho z Rakouska. Tady už to bylo fakt nad Vojtovi síly. I přes zklamání to byl nakonec Vojta, který suverénního Armína potrápil až do finále nejvíce. Po tomto zápase jsme se soustředili v sobotu už pozdě večer na debl. Čekalo se na vítěze předkola mezi domácím nasazeným párem a ambiciosními Ukrajinci s nejhlučnějším trenérem v hale. Předkolo jasně opanovali borci ve žluto-modrých národních dresech Ukrajiny a Vojta s Tomem z hlediště sledovali rychlou palbu z Ukrajinských raket. No, tak snad to půjde. Za hoďku po předkole šli naši borci na to. Měli parádní vstup do utkání. 7:0. Mladoši od Kyjeva fakt čučeli co s nimi borci z Oltecu provádějí. Ke konci setu se naši lekli, že to tak jde a Ukrajinská dvojice Romaniuk – Tsaregorodtsev začali rychle dotahovat. Set byl, ale nakonec náš. Utkání mělo podobný průběh jako finále na Oblastním přeboru, kde našim utekl postup na republiku. Najednou panika hrůza, děs v očích. Chyba za chybou. Šmrdlání jakýchsi nejasným míčků od našich obou hráčů a mlaďoši na druhé straně, za hurónského povzbuzování svého kouče, hrnuli za druhým setem. Vojta s Tomem byli jak opaření a oba věděli, že toto není debl, to co hrají. Takže opět nastolit útočnou taktiku a všechno rveme dolů. A jejda, ono to zase funguje. Třetí set od počátku opět pěkná útočná hra našich. Tomáš přestal dávat ty jeho hodinu letící dropíky a křížný co končili pod topením dva metry na boku kurtu a začalo se hrát přímo. Vojta přestal kazit na síti a sklepnutí šli nekompromisně dolů na podlahu. No a máme v neděli po brzkém odjezdu. Kluci jsou ve čtvrtfinále. Super. Tak ještě rychle zjistíme v kolik ráno hrajeme a s kým. Italská dvojice Luca Bellazzi a Simone Piccinin je v Italii na 4 místě deblového žebříčku a stejně tak ve čtvrtfinále takového turnaje se už lehčí soupeř nehledá. Kluci si lehce upravují příjmeni Simoneho a předvídají mu krušné chvíle v neděli dopo. Neděle ráno a my čekáme na vyhlášení zápasu v deblu U 13. Je to tady. Všem je jasný, že vítěz už bere bronz. Klobouk dolů před oběma našima borcama. Drží stanovenou taktiku a jdou si za svým cílem. Zaslouženě vítězí 2:0 a očka jim jen jiskří, když sledují prezentaci pohárů a medailí pro úspěšné hráče. Ještě omrknout soupeře. Budou to Slovinské jedničky nebo ty z Anglie ? Angličané Ley a Purton doslova přejeli své vrstevníky a kluci mají za úkol si semifinále hlavně užít. Angličané hráli opravdu skvěle a úplně jinak než jsme zvyklí. V tomto to byla obrovská škola a naši dostali tu šanci si s nimi zahrát. První set byli až moc vylekaní a soupeř jej lehce vyhrál. Ve druhém už naši předvedli, že ani oni nejsou v semíčku náhodně. K zisku setu to však nevedlo. Stav 7:7 byl to poslední před nástupem soupeře, co nás drželo ve hře. Kluci si ještě užili finále, které hráli Angličané proti Rakušanůn v čele z vítězem singlu Sarosim. Nádherný, krásný, dramatický a na tuto kategorii i taktický badec to bylo finále. Rakousko nakonec bralo zlato, Anglie stříbro a Česká republika zásluhou Vojty „Kupy“ a Tomse „Prohačky“ bronz. Ty příjmení v úvozovkách to byla výslovnost místní komentátorky. Ještě bych chtěl pochválit organizátory. Celý turnaj i program kolem turnaje byli velmi dobře organizované a určo by jsme se jako SKP Kometa Brno chtěli podobných akcí v budoucnu zúčastnit. Kluci byli fakt dobří a medaile byla pro ně obrovským úspěchem. Odměnou je i pro jejich trenérku Hanku, která se o ně celý rok stará a rodiče ve kterých měli oba borci na všech turnajích a v přípravě velkou podporu.