4. 4. 2016

Finále sezóny 2015-2016

V sobotu 2.4. skončila sezóna soutěží Jihomoravského badmintonového svazu. Svaz ve spolupráci s firmou Lining uspořádal finálový turnaj v hale na Zetoru v Brně Líšni. Na programu byla utkání o 1. a 3. místo od VI. po II. ligu.

Hned ráno v 9 hodin se ve finále VI. ligy utkalo naše Déčko s Céčkem Chropyně. Začalo se dvěma mužskými singly, do kterých kapitán Máca vyslal naše vietnamské borce Martina s Davidem. Martin zvládl svoje utkání s klidnou hlavou a s dostatečným náskokem vyhrál nad Martinem Jedličkou ve dvou setech. David měl proti sobě velmi vysokého protihráče Michala Brožíka, který svým rozsahem paží pokryl většinu kurtu. Davidovy světlé chvilky se mísily s nevynucenými chybami, chyběla trochu délka dlouhému podání, ale občas i trochu sportovního štěstí. Nakonec prohrál 0:2.
O další body si to rozdal v singlu Radek Šašinka proti zkušenému Miroslavu Slavíkovi st. a Kačka Pelcová proti Janě Malíkové. Šáša vždycky chvíli držel krok i srovnané skóre, pak přišla menší série soupeře a Šášovo dotažení. Především na síti ale bylo znát, že Šášovi, který doma hraje více plastem, létají péřové míčky jinam, než by si přál. Zápas skončil 0:2, průběžné skóre bylo 1:2. Ne však na dlouho, protože Kačka letos v singlu dělá body a pěkný výkon předvedla i ve finále. Soupeřku dokázala rozběhat i zatlačit smečí nebo drajvem na tělo. Na kraťasy sice tradičně moc nedošlo (Kačko, neboj se je zařadit do hry), ale po hladké výhře 2:0 srovnala skóre na 2:2.
V ženském deblu se rozehrávaly Hanka s Bárou. Jejich první společné utkání v předchozím kole v semifinále sice skončilo porážkou, ale každý zápas je jiný a holky rozhodně nebyly bez šance. Právě naopak, po chvíli bylo jasné, že bez šance jsou jejich soupeřky Brožíková s Řihoškovou. Hanka to vepředu uhrála přes kraťasy, Bára vzadu uběhala. Tohle prostě fungovalo a Déčko vedlo 3:2. Na první debl nastoupil kapitán Déčka a šéfík Komety Máca s tradičním parťákem Marianem. 1. mužský debl je celou sezónu jistota bodů, ale finále a vidina možnosti postupu o ligu výš, to byl pro Mácu velký nápor na nervy. Těžko se to vysvětluje ostatním, ale vedoucí družstva jen obtížně z hlavy vytěsňuje myšlenky o vývoji celého utkání a sledování ostatních spoluhráčů. Celý první set tak Máca po očku koukal, jak si vede ženský debl na vedlejším kurtu, a nechal Mariana proti Brožíkovi se Slavíkem st. trošku na holičkách. Prohra v koncovce, ale současně výhra ženského deblu měly přinést na Mácovu raketu trochu klidu do setu druhého. V něm už se začal blížit svým výkonem Marianovi, ale po všech získaných bodech v sezóně klukům výhra zrovna ve finále nebyla přána. Kometa D vs. Chropyně C zatím 3:3.
V druhém deblu se spolu chvíli sehrával Šáša s Martinem proti Jedličkovi s Řihákem. Sehrávání jim trvalo naštěstí jen do stavu 3:8. Pak trošku ubrali ze své přemotivovanosti a přestože předzápasová taktika (Šáša víc na síti, Martin víc vzadu) vypadala na kurtu přesně obráceně, nebylo o čem pochybovat. Hladká výhra 2:0 a vedení 4:3.
V mixu si zahráli Blažci proti Malíkové s Řihákem. Iris se připravovala na finále pár týdnů s ovázaným kotníkem. Chvíli zkusila hrát ve čtvrtek a v pátek, no a v sobotu naskočila do finále rovnou do zápasu, který mohl přinést Déčku vítězství. Naštěstí Marian je muž bez nervů (nejspíš to odkoukal od Lukáše Konárka z Áčka :-)) Snažil se uhrát většinu míčů sám, Iris šetřil na síti ať se soustředí jen na předek kurtu, a bez zaváhání tak získali 1. set. Už tenhle set znamenal výhru v lize, protože i v případě prohry mixu, mělo Déčko o set víc. Na počítání setů nakonec nedošlo, protože Blažci vyhráli 2:0. Kometa D tak celkově 5:3. PŘÍMÝ POSTUP DO V. LIGY JE FANTAZIE

V 16 hodin bylo naplánované finále II. ligy mezi Kometou A a Chropyní A. Naše sestava Joke, Šplíchec, Lukáš, Marek, Míla, Kléra, Martina a Naďa byla v hale připravená a natěšená na soupeře s touhou poprvé ho porazit ve vzájemných zápasech za poslední 2 roky i připravit mu první porážku v sezóně. Předchozí finálový program se však protáhl a ještě v 16 hodin byly všechny kurty obsazené. K naší velké nelibosti nám ani našim soupeřům pořadatelé nedopřáli stejné podmínky jako ostatním týmům v průběhu dne. Myslím tím aspoň nějaký čas na rozcvičení a rozehrání, ale hlavně utkání na dvou kurtech vedle sebe. Sám občas nějaké turnaje organizuji, takže vím, že to není snadné, ale špatný časový plán by neměly odnést týmy, které celou sezónu bojují o nejlepší výsledek a místo důstojného finále slyší od pořadatelů: "Rychle, rychle, nemáme čas, ať to rychle odehrajeme."
Realita tedy byla taková, že když se konečně začalo dělat místo v hale (nejen na kurtech, ale i u laviček, které byly dosud obsazené fanoušky a diváky předchozích týmů), a my vyrazili se rozběhat a rozehrát, vyhlásili pořadatelé, ať začneme hrát najednou ženský i oba mužské debly. Navíc rozházení po celé hale. Čili někdo na 1. kurtu, někdo na 3. a další za rohem na 5. Takže rychle teplákovku dolů, honem naběhnout na kurt a začít hrát. Bez fanoušků i případných rad, protože naši příznivci najednou nevěděli, kam dřív skočit. Nevím jak soupeři, ale nám se takový začátek finále nelíbil.

V ženském deblu jsme vsadili na dobrý výkon Nadi s Klérou z předchozího kola. Zápas jsem neviděl, ale podle skóre i vyprávění holek soupeřky Konvičná s Lengálovou v prvním rozehrávacím setu dominovaly. Ve druhém už to byla jiná káva, ale s výhrou v nastavení 22:20 získal první bod ženský debl z Chropyně. V souběžně hraném 2. deblu mužů jsme zkusili risknout nesehranou dvojici Šplíchece s Mílou. I přes prohru 0:2, to úplně marný výkon nebyl. V útočném postavení se nám docela dařilo, ale dvojice soupeře Frýza a Zavadil byla o něco lepší a často jsme se jen bránili. Dominoval hlavně Petr Zavadil a Chropyně vedla 2:0.
Naše zraky se hned přesunuly na další kurt, kde probíhala koncovka 3. setu mezi Markem s Lukášem proti Slavíkovi se Schmiedem. Z deblů jsme chtěli urvat aspoň jeden bod a tady k němu bylo nejblíž. Veliká bitva o každý míč a napínavá koncovka zvedala všechny diváky okolo. Marek s Lukášem měli dokonce 2 mečboly, ale nakonec, tak nějak typicky pro tuto sezónu, v koncovce uspěl soupeř 25:23. Průběžné skóre 0:3 nevěstilo nic dobrého. S jistotou bodů jsme počítali v mixu, kde Martina s Lukášem předváděli celou sezónu stabilní výkony. Proti dvojici Lengálová – Zavadil museli předvést to nejlepší, co v nich je. Soupeř sice uhrál jen 10 a 13 bodů, ale bylo se na co dívat a Magda s Petrem nedali žádný bod zadarmo. Supr, už je to 1:3. Jednička singl to je tradiční utkání Jokeho s Mirkem Slavíkem ml. V jednom z předchozích zápasů se Jokemu povedlo získat jeden set a aspoň ten by se teď moc hodil. Nadějný začátek, vyrovnané skóre na začátku prvního setu, ale pak už to byla Mírova jízda až do stavu 21:9. Ve druhém setu Joke trochu změnil taktiku a donutil soupeře přidat na obrátkách. Žádný míček nedal zadarmo, na mnoho jiných protivníků by to stačilo, ale nakonec druhý set 21:16 pro Míru.
Průběžné skóre sice vypadalo hrozivě 1:4, ale i tak bylo naše vítězství možné, pokud bychom zbylé tři zápasy vyhráli 2:0 měli bychom o set víc (díky prohře kluků na prvním deblu 1:2). Martina v ženském singlu to je super-mega-giga-jistota bodů. Svojí postavou, stylem hry i aktuální formou trochu připomíná současnou japonskou hvězdu Nozomi Okuhara. Martina rozběhala svoje krátké nožky, dosáhla na téměř každý drop, kraťas i smeč, sama dokázala útočit razantně i technicky a po výhře 21:9, 21:12 upravila na 2.4.
Marek si dal na trojce singlu repete proti Tomášovi Hykelovi. Na podzim v Chropyni to byla bitva jako hrom, kdy ve 3. setu vyhrál Tomáš. Tentokrát měl Marek jasný úkol vyhrát ve dvou setech. Mára vyslyšel naše přání, předvedl super výkon v prvním setu i udržel nervy ve druhém a bylo to tady. Celkové skóre 3:4. Poslední zápas mezi Šplíchecem a Martinem Schmiedem. Karty byly rozdány jasně. Tomášova výhra 2:0 by znamenala celkové vítězství, při výhře 2:1 by to bylo 4:4 na zápasy, 9:9 na sety a počítaly by se míče. Šplíchec začal dobře. Držel se s Martinem v dlouhých výměnách a v půlce 1. setu vedl 11:9. Vypadalo to, že soupeř dostal do druhé půlky setu dobré taktické rady. Ubral klírů, začal víc útočit a získal set pro sebe 21:18. Ve druhém setu se více dařilo Martinovi. Při jeho vedení 16:9 to už nevypadalo dobře, ale Šplíchec se neskutečně hecnul a otočil na 17:16 pro sebe. Bohužel i Martinovi se povedl obrat a 5 body v řadě vyhrál 21:17. Celkově 5:3 pro Chropyni. PRO ÁČKO KRÁSNÉ 2. MÍSTO VE II. LIZE

Díky moc všem fanouškům v hale, Mácovi za medaile na památku, Hance za dort pro Déčko i Áčko, Lise za zajištění večerního posezení, kde jsme mohli oslavit postup Déčka i finále Áčka. Pár fotek najdete v galerii.