9. 6. 2015

Babolat Kids Tour 2015 – FINÁLE

Zatímco většina hráčů a přátel Komety si v neděli 7. 6. 2015 užívala pěkného počasí a slavila zakončení sezóny ve sport centru Šnek ve Šlapanicích, ne tak naše dvě naděje v kategorii U11 Vojtěch ČupaTomáš Procházka. Pro ně znamenal opravdový konec sezóny až finálový turnaj Babolat Kids Tour konaný v hale na Kuklenské v Brně. Před samotným finále proběhlo od ledna do května pět kol, na nichž bylo celkem 23 hráčů kategorie U11. Zhruba polovina se zúčastnila jen jediného kola. Oba naši kluci absolvovali kola tři, na nichž si zajistili svým výkonem a získanými body postup do finálové osmičky.

Hrálo se ve dvou skupinách a bylo jasné, že na slabého soupeře naši borci nenarazí. Vojta vyfasoval do své skupiny trochu silnější ranaře než Tom a také hned na úvod podlehl ve dvou setech Dominiku Kopřivovi, který se pak zaslouženě stal celkovým vítězem finálového turnaje. Druhý zápas Vojtu čekal proti nevyzpytatelnému soupeři z Růžďky – Davidu Černotíkovi. Od začátku prvního setu proti němu Vojta vedl a svůj náskok si udržel až do konce. Ve druhém setu ale soupeř zpřesnil údery a nedovolil naopak našemu hráči, aby se dostal ke své hře. Druhý set získal Černotík a zápas skončil remízou. Ve třetím a posledním utkání skupiny narazil Vojta na další tvrdý oříšek ze severu Moravy a to Tomáše Matulu. Už samo příjmení budí v badmintonistech všech věkových kategorií hrůzu. :-) Tento, ve finále druhý muž turnaje, brousící si zuby na celkové vítězství, ovládl s přehledem první set a snad proto ani nečekal komplikace v setu druhém, kdy už nad Vojtou vedl 9:12. Ten ale ve své koncentraci nepolevil, neměl co ztratit a zázračně tak otočil druhý set ve svůj prospěch na stav 15:13, čímž uhrál proti velmi silnému soupeři remízu. Ve skupině tak skončil třetí a utkal se o pořadí s Mikulášem Matouškem. Přestože Vojta bojoval, v posledním zápase se mu nedařilo, prohrál ve dvou setech a celkově obsadil hezké 6. místo.

Tomáš si v prvním zápase své skupiny nečekaně hladce poradil s Vojtovým finálovým přemožitelem Matouškem, kterého zaskočil nepřipraveného a tak si mohl na jeho konto připsat dva vítězné sety. Druhým protivníkem byl Marek Skoupý z Jehnic. Zde se od Toma očekávala výhra a papírové předpoklady Tomáš v poklidu naplnil. Proto se o vítězi druhé skupiny rozhodovalo v zápase s Davidem Smutným, který průběžně vedl celou Babolat Kids Tour, s nejvíce nasbíranými body. Svou převahu favorit potvrdil, ovládl oba sety a do vyřazovacích bojů tak šel z prvního místa a Tomáš z místa druhého. Ani jeden však neuspěli proti prvním dvěma hráčům z první skupiny a tak se opakoval souboj Procházka-Smutný, tentokráte o třetí místo, hraný na dva vítězné sety do 15. bodů. Tom získal s převahou nečekaně první set pro sebe, což soupeře docela rozhodilo a všichni byli zvědavý, zda se David ještě vzchopí a zkoncentruje na zbytek zápasu. Ten ale hraje badminton o nějaký ten pátek déle než Tomáš. Po tvrdém boji získal druhý set David Smutný ve svůj prospěch a třetí rozhodující set už si pohlídal. Tomáš tak obsadil nepopulární bramborovou medaili. V konečném účtování je ale 4. místo vynikající výsledek.

Vojta i Tomáš nasbírali obrovské množství zkušeností během celé sezóny, kdy se začali rvát o svoje první body. Doufejme, že tak budou motivovat i další mladé hráče k tomu, aby se nebáli jezdit na turnaje a hrát proti silným soupeřům. Babolat Kids Tour byla pro kluky taková jejich prověrka do budoucna. Vždyť už příští rok, po zkrácené sezóně a reorganizaci mládežnických soutěží, budou Vojta s Tomem nejstaršími v kategorii U13, kde na ně budou čekat právě tito silní soupeři, které znají z BK Tour. Hoši už vědí, že se jim dají sebrat nějaké ty sety a k vítězství v zápase už to není daleko. Stačí jen pořádně makat a nebát se.