3. 9. 2013

Janča a Joke na GP C v Dobrušce

Jako první v letošní sezoně naskočili do bojů o body do žebříčku ČBaS Janča Havlová a Michal Říha. Michal nám zaslal pěkný report z Dobrušky :

Nová badmintonová sezóna klepe na dveře, končí letní i barové radovánky, tak proč se jí vyhýbat?

Východočeskokomeťáckáklika ve složení Janča Havlová a Joke Michal Říha si tedy řekli,že oddalovat jí nebudou a využili hned první možnosti ke konfrontaci svých dovedností na "cečkový" turnaj do Dobrušky. Ze soupeři z Dobrušky, Pardubic, hradeckého Montasu a z Brna. (z Brna dojela mix dvojice třetiligových Řečkovic Laďa Prudký s Jolanou Turenovou)

Začínalo se mixama, kde se nakonec přihlásilo jen šest párů. První dva nasazené páry rovnou do semi a předkolo pro 4 dvojice, kde hrála Janča s Jokem.

Soupeřem jim byl domácí mladý pár Vacková-Šťásek. Začátek měl náš pár povedený a během několika chvil se dostal do vedení 7:1 a 10:4. Pak ale vzala do rukou otěže zápasu domácí hráčka, rozehrála se k velmi dobrému výkonu a s pomocí partnera začali set otáčet. Joke začal hrát nesmyslný míče a ztráta prvního setu byla na světě. Ve druhém setu už bylo jasně vidět, kdo je pánem situace a domácí s jasnou převahou a svojí sehraností nedopustili žádné drama. Konečná prohra 0:2 byla spravedlivá.Škoda prvního setu, ale důležité zápasy nás teprve čekají, zkušenost dobrá.

Během druhých kol mixů, byly rozehrány singly jak kluků, tak i holek. Holek bylo zaregistrovnáno zase jen šest, takže hráli systémem každá s každou. Janča bojovala v každém zápase jak lvice. Připsala si na svékonto dvě výhry Jejívýkon rostl zápas od zápasu. Sehrála velmi povedené utkáníse svojí dávnou rivalkou Terezou Jechovou z Hradce Králové, kdy sice v koncovkách obou setů prohrála,ale nedala jí nic zadarmo. K vidění byly dokonce i rybičky alá Lee Chong Wei. Vrcholem pak byla jasná výhra v posledním zápase s Danielou Hlavsovou z Dobrušky 2:0 na sety v exhibičním tempu. Konečné 4.místo zaručuje Janče solidní bodovýpřísun, který se jí bude hodit při konečné nominaci do národního týmu neslyšících, na mistrovství Evropy. Chce to jen ještě trochu zamakat na kondici, ale ta se dá ještě dohnat.

Po vypadnutí v prvním kole v mixu, se Joke soustředil už jen na singl a hledání bufetu nebo alespoň automatu na občerstvení. Bohužel nenašel. Zbývala tedy už jen ta dvouhra.V té bylo registrováno 16 borců.V prvním kole byl los celkem milosrdnýa Joke nastupoval proti známému soupeři z mixa Honzovi Šťástkovi z Dobrušky. Na soupeři bylo vidět,že si věří a s postupem do druhého kole počítá. Joke však v prvním setu držel s o dvacet let mladším soupeřem krok a čím víc se blížil konec setu, byl soupeř nervóznější. Koncovka dospěla k nervy drásajícímu vyvrcholení, kdy oba hráči neproměnili několik setbolů, až byl nakonec šťastnější Joke a vyhrál 25:23. To soupeře zlomilo. Ve druhé sadě, už byl na hřišti pánem ten starší a kontroloval hru až do stavu 20:10, pak sice dovolil soupeři získat pět bodů v řadě, ale to bylo vše a postup byl na světě. Ve druhém kole to ale přišlo. Na Jokeho nastoupil nasazený hráč č.1, domácí vycházející hvězda, Matěj Šváb. Výhoda Jokeho byla ta, že do konce prvního setu vůbec netušil, kdo proti němu hraje. Matěj zkrátka Jokeho totálně podcenil. Joke toho využil, dostal se do vedení o pět bodů a náskok zuby nehty držel až do konce a nečekaně vyhrál první set 21:17. Matěj otráveně sebral lahev s pitím, Joke posbíral svoje plíce v rozích tělocvičny, vyždímal triko, lehce omrkl udivené pohledy montasáků a šel smířeně na kurt. Tam pak začalo peklo. Matěj do toho šlápl a bylo jasně dáno, kdo je tady pánem. Výsledek 21:11 tomu odpovídal. Joke opět prolezl kouty haly, sebral plíce a snažil se rozdýchat už jen černobílé vidění. Povedlo se. A hurá do třetího setu. Tam se opět útočilo jen na jednu stranu, Joke byl pod palbou smečí a rychlých drajvů na tělo. Konečný výsledek 21:13 byl vysvobozením. Joke se teď už jen odplazil, plíce nechal na kurtu, ať si ho najdou samy a žadonil o přistavení sanitního vozu.

Suma sumárum, postup do druhýho kola byl pro nejstaršího účastníka asi vrcholem a umístění v první polovině je úspěch. Každá taková konfrontace se silným soupeřem budiž kvitována s povděkem, tyto zkušenosti se počítají.

V jednu hodinu po poledni bylo po všem, cestou domů už jen zastávka na kus masa ve restauraci Felicita L´Originale v Třebechovicích a hurá vstříc zbytku prosluněné soboty.